Mobile First Index: Mobil na prvním místě

Vyhledávače Google pomalu přechází na Mobile First Indexing. Přečtěte si v našem článku, co to vlastně je a jaký vliv to bude mít na webové stránky.

Počet uživatelů, kteří prohlíží webové stránky z mobilních zařízení, neustále narůstá a tento trend bude i nadále pokračovat. Společnost Google v březnu tohoto roku oznámila, že po více než roce a půl testování konečně spouští Mobile-First Indexování.

Mnoho zprávců webových stránek, včetně nás, postupně dostává zprávy o tom, že bylo na stránkách povoleno právě toto indexování, a proto si v tomto článku řekneme o změně indexování trochu více.

Co znamená mobile-first indexování

Vyhledávač Google doposud procházel a indexoval webové stránky na základě klasické deskopové verze a podle toho byly určovány také pozice ve vyhledávání. Kontroloval také dostupnost mobilní verze stránek, ale ta nebyla rozhodující.

Nově bude Google stránky procházet nejdříve z pohledu mobilního zařízení a teprve v případě, že se mu nepodaří najít mobilní verzi, bude procházet z pohledu počítače.

Jak se tato změna dotne webových stránek

V případě, že máte mobilní verzi webových stránek, která odpovídá strukturou a obsahem klasické verzi, změny se Vás nijak nedotknou. Rozdíl bude pouze v tom, že Google bude procházet stránky pomocí mobilního robota a na základě tohoto procházení bude zahrnovat web do výsledků vyhledávání.

Problém budou mít především weby, které mají rozdílné verze pro desktop a mobilní zařízení. Google zahrnuje do vyhledávání pouze jednu verzi, a proto není vhodné mít rozdílný obsah nebo dokonce samostatnou subdoménu pro mobilní web (např. m.stranky.cz).

Co byste měli udělat pro svůj web

Pokud máte mobilní verzi stránek, určitě zobrazujte stejný obsah a strukturu pro počítače a mobilní telefony. Zbráníte tak možným penalizacím ve výsledcích vyhledávání.

Pokud ještě nemáte mobilní verzi, není to konec světa. Google se pokusí zobrazit mobilní web a v případě jeho absence bude procházet také desktopovou verzi a na základě toho bude zahrnovat stránky do výsledků vyhledávání. Rozhodně ale doporučujeme přejít na responzivní stránky, protože v budoucnu bude Google stránky bez mobilních verzí pravděpodobně penalizovat.

Zkontrolovat svůj web si můžete přímo pomocí nástroje od Google.